Losowy plakat

Polecamy

 

  

Dnia 23.10.09 odbyły się kolejne warsztaty z cyklu „M jak miłość”. Tym razem studenci z Łomianek przygotowali dla nas zajęcia traktujące o porozumiewaniu się. Nie znajdujemy się na bezludnej wyspie, gdzie jesteśmy zdani na obcowanie tylko z samymi sobą. Żyjemy w społeczeństwie, wśród innych ludzi. Dzięki temu tworzymy relacje, które nie zawsze są takie, jakie byśmy chcieli budować. Często nasze gesty i słowa mogą ranić tych, z którymi przebywamy, zwłaszcza jeśli chodzi o relację pomiędzy kobietą a mężczyzną. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak dużo zależy od naszej postawy. Całe warsztaty oscylowały wokół myśli: „Aby zostać zrozumianym trzeba być zrozumiałym”.
Prowadzący zaprezentowali nam ciekawe spojrzenie na te zagadnienie. Przede wszystkim zachęcali nas, by w każdej rozmowie zauważyć głębię spotkania, potraktować te doświadczenie jako przygodę w poznawaniu drugiej osoby z zagłębieniem się w historię jej życia.
Dowiedzieliśmy się również jakie warto mieć podejście do plotek, które słyszymy na temat innych. Często powstają one przez niepełną informację, która przenoszona z ust do ust zostaje dodatkowo zmodyfikowana. Ważne jest by mieć tego świadomość. Nie wszystko co słyszymy na czyjś temat jest prawdą. Zarówno ten kto szuka dobra jak i zła w człowieku znajdzie je. Pytanie jest tylko, czego chcemy szukać, jako świadomi chrześcijanie?
Usłyszeliśmy także wiele cennych informacji o sposobach komunikowania się, cechach prawidłowego słuchania – czyli jak się zachowywać byśmy dobrze się czuli w relacjach jakie tworzymy.
Element często pojawiający się w naszych rozmowach to emocje. I bardzo dobrze, że są, ponieważ pomagają nam w wyrażaniu siebie. Niestety mogą one wymykać się nam spod kontroli i brać nad nami górę. Dlatego powinniśmy nauczyś się je kontrolować, zwłaszcza gdy są negatywne. Poza tym należy pamiętać że mamy do dyspozycji: rozum, uczucia i emocje oraz wolę i należy tak z tych darów korzystać, aby była między nimi równowaga.
Sukces dobrej relacji tkwi w optymistycznym do niej podejściu. Bez negatywnego nastawienia na niepowodzenie, generalizowania i kierowania się tylko emocjami zbudujemy trwałą i dobrą relację. Siła tkwi w zauważaniu pozytywów.
Na zakończenie podziękowaliśmy Panu Bogu za przekazane nam treści i prosiliśmy o łaskę świadomego ich wykorzystania w budowaniu naszych relacji. 
Admin