Losowy plakat

Polecamy

 

 

"Jak z jaj(ni)kiem" 

14 listopada trzy studentki z Instytutu Studiów nad Rodziną w Łomiankach przyjechały do Płocka w celu przeprowadzenia warsztatów z cyklu spotkań zatytułowanych „M jak Miłość” dotyczących antykoncepcji. 

Mile zaskoczyły nas otwartością i pogodą ducha dzieląc się swoim doświadczeniem i przemyśleniami. Dzięki profesjonalnemu przygotowaniu mogliśmy dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy, o których wcześniej nie mieliśmy szansy usłyszeć. 

Dzisiejszy komercyjny świat pokazuje same pozytywne strony antykoncepcji, swobodę, wolność i pozorne szczęście. Karmi nas kłamstwami, które są pięknie opakowane. Na warsztatach mieliśmy szansę zobaczyć także tę druga stronę, o której rzadko się mówi. 

Antykoncepcja reklamuje się jako cudowny, magiczny środek uczynienia miłości czystej i spontanicznej, nieskażonej lękiem przed poczęciem dziecka. Jednak u osób ją stosujących ta piękna wizja wolności i miłości ulega stopniowemu rozbiciu. Przynosi wiele ubocznych skutków, wpływa negatywnie na nasze zdrowie, ale też i na naszą psychikę, kiedy zatracam siebie w uzależnieniu, a drugi człowiek staje się przedmiotem. Każdy z nas poszukuje miłości, akceptacji i szczęścia przy drugim człowieku. Niestety często zdarza się, że stajemy się marionetkami w związku. Miłość, która wiąże się jedynie z fizycznością jest sztuczna i szybko wygasa. Wiele młodych małżeństw ma z tym problem. Zabija swoją wrażliwość, nie pozwala sobie na wzajemne wzrastanie do dojrzałej miłości. Antykoncepcja jest formą kastracji, która rani i kaleczy zdrowy organizm mężczyzny lub kobiety. Nieodwracalna blokada płodności, która w tym przypadku się dokonuje, wywołuje lęk, blokujący otwarcie się na życie w wielu innych jego wymiarach. Kobieta stosując tabletki antykoncepcyjne niszczy się od wewnątrz, ale często oprócz tego popada w depresje i lęki. Antykoncepcja jest źródłem ogromnych dochodów dla firm, więc rzadko jesteśmy informowani o zagrożeniach jakie za sobą niesie. Producenci manipulują informacjami zawartymi w ulotkach przez co zdarza się, że nieświadomie stosujemy jakieś środki, nie znając konsekwencji. Dla firm bardziej liczy się zarobek, niż nasze zdrowie. Dlatego to my sami musimy uczyć się świadomego wyboru i weryfikacji informacji, które otrzymujemy. 

By spotkanie nie było tylko „teoretyczne” usłyszeliśmy dwa świadectwa osób, które na własnej skórze przekonały się o skutkach antykoncepcji. Kiedy nasze życie opiera się na przyjemności, związek po kilku latach jest całkiem wypalony, partnerzy zamiast wzrastać w miłości stają się egoistami. Ale osoby te znalazły rozwiązanie ich problemów – metodę naturalnego planowania rodziny (NRP). Polecana ona jest przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), gdyż nie ma fizycznych efektów ubocznych. 

Metody te uczą szacunku, zachęcają do wzajemnej czułości i sprzyjają wychowaniu do autentycznej wolności. Małżeństwo uczy się czułości, zwiększa zaufanie do siebie, a stosowanie NPR pociąga za sobą zaangażowanie męża, współpracę, komunikację i dzielenie odpowiedzialności małżeńskiej. W okresie „wstrzemięźliwości” uczy okazywać czułość nie poprzez sam akt, ale w słowie i geście. Są to sygnały żywych uczuć, miłosne gesty, delikatne i subtelne. Kochający się małżonkowie uświadamiają sobie wtedy, że łączy ich głęboka więź, wspólnota miłości, że odczuwają siebie w najbardziej ukrytych drganiach duszy. Czują się duchowo i psychicznie zespoleni ze sobą, ogarnięci poczuciem bliskości. Fundamentalnym owocem stosowania tych metod jest u kobiet wzrost akceptacji siebie, poczucia wartości i godności. Metody rozpoznania płodności umożliwiają kobiecie zrozumienie siebie. Wspólnym celem staje się miłość, która dojrzewa i daje nam realne szczęście. 

Poza interesującą prezentacją był też czas na rozluźnienie. Podzieleni na dwie grupy mogliśmy zareklamować obydwie te metody, a w scenkach zaprezentować swoje spojrzenie na te zagadnienia. 

Na koniec spotkania zorganizowano dyskusję, w której każdy z obecnych mógł zadać pytanie prowadzącym, ale też i podzielić się swoimi doświadczeniami z innymi uczestnikami. 

Czas, który spędziliśmy na tym spotkaniu był bardzo owocny. Uświadomił nam wiele zagrożeń i pozwolił na szersze i racjonalne spojrzenie na problem antykoncepcji. 

  
Admin