Losowy plakat

Polecamy

 

W przedostatnią środę października odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Pomysł na codzienność”.
Płocką „Stanisławówkę” odwiedził Jan Pospieszalski – muzyk, autor programów publicystycznych, obecnie związany z TVP. Pan Pospieszalski, jako osoba mająca doświadczenie w tej branży opowiedział o zagrożeniach jakie mogą nieść media.
Wszyscy zgromadzeni w „Stanisławówce” z ciekawością słuchali, gdyż okazało się, iż wielu rzeczy nie byliśmy świadomi. Pan Janek nie chciał dać nam gotowej recepty „jak uwolnić się od wpływu mediów”, chciał przede wszystkim podzielić się z nami swoim doświadczeniem i pokazać nam inne spojrzenie na media. Podając wiele racjonalnych przykładów dowiódł, iż nie zawsze to, co przekazują nam media jest prawdą.
Niestety często zdarza się, iż dla właścicieli stacji telewizyjnych jesteśmy jedynie potencjalnymi klientami, którzy przynoszą im zysk. Nie ważne, co oglądamy, ważne że oglądamy. Najważniejsze jest jak najdłuższe utrzymanie widza przed telewizorem.
Żyjemy w wieku środków masowego przekazu i nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jak często jesteśmy manipulowani i jaki to ma wpływ na kształtowanie naszych postaw. Dlatego tak ważne jest rozeznanie i świadomość słów, jakimi karmi nas telewizja. Rzeczy nie zawsze są takie jakimi się nam wydają.
Manipulacja szczególnie widoczna jest w reklamach, kampaniach wyborczych, czy debatach. Sami często możemy zauważyć jak duży wpływ ma na nasze życie reklama, gdy wybierając w sklepie jakiś produkt odruchowo wybieramy ten reklamowany, bo jest nam już znany.
Również w informacjach często możemy zauważyć wiele manipulacji. To, co usłyszmy zależy od dziennikarza, który nie kiedy zmieniając szyk zdania zmienia znaczenie przekazu. Nie zmienimy tego, iż żyjemy w świecie, w którym media odgrywają tak wielką rolę, ale możemy z odbiorcy biernego stać się odbiorcą uważnym i świadomy tego, iż istnieją ludzie, którzy chcą zmienić nasze potrzeby, gusta, upodobania czy poglądy.
Oczywiście nie istnieją jedynie minusy mediów, gdyż mogą one również pozytywnie wpływać na człowieka. Dostarczać ciekawych informacji, rozrywki, ale używający ich trzeba korzystać z rozumu.
Brawami podziękowaliśmy Panu Jankowi za podzielnie się doświadczeniem oraz za wszelkie poruszone kwestii, które dały nam wiele do myślenie i pozwolił szerzej spojrzeć na fakt obecności mediów w naszym życiu. 
Admin